A teraz ” zadam wam bobu ” …


Skąd się wzięło ta nazwa bobu?

Trudno dociec. Ciekawe, że język angielski ma nie jedno, ale wiele powiedzonek z „bobem lub fasolą”.
Możliwe, że nazwa bób pochodzi od łacińskiego słowa „faba”, czyli bób lub jagody wawrzynu, czyli lauru. A więc liście laurowe równa się bobkowe. Ale możliwe też, że nazwa bób powstała od nazwy i podobieństwa do bobków, czyli owczego nawozu, bo od prawieków „owce bobczą”
 bób_ 2
Bób należy do najstarszych ze znanych warzyw. Znany był już w epoce kamiennej, a często występował w epoce brązu i żelaza.
Bób z tamtych czasów, znajdowany podczas odkryć archeologicznych w osadach na palach (także i w Biskupinie), był drobniejszy niż obecny. Znajdowano również ziarna bobu podczas prac wykopaliskowych nad starożytną Troją, a także w grobowcach egipskich z około 2400 r. p.n.e.
Figurował też w opisie darów, które Hebrajczycy ofiarowali Dawidowi.Bóg rozkazał Ezechielowi jako pokutę i umartwienie żywić się przez 390 dni chlebem z mąki bobu. Biblia cytuje bób dwa razy.
Chaldejczycy dawali bób zmarłym, wierząc, że jest im potrzebny w czasie wędrówki ich dusz. Rzymianie uważali, że „czarne oczy” kwiatów bobu mogą być żałobną wróżbą. Jeden z ojców kościoła, Klemens z Aleksandrii, twierdził, że bób działa sterylizująco.
Bób jest rośliną jednoroczną, motylkową, niewybredną, nie boi się przymrozków, można go u nas siać nawet w pogodnym marcu. Ma białe kwiaty z rzadko spotykaną wśród roślin kompozycją barw, bo z dwoma czarnymi kropkami na białych skrzydełkach. Często atakują tę roślinę czarne mszyce, które widocznie za bobem przepadają. Jak tylko zapomnę, o przeprowadzeniu manewrów przeciwko mszycy, dokładnie bób jest przez nią zjedzony.

Adam Mickiewicz przedstawił ogródek Zosi w „Panu Tadeuszu,pisze:
” Tam płacząc strąki w marchwi zielonej warkoczu
wysmukły bób obraca na nią tysiąc oczu.”

W środku lata strąki bobu zaczynają z lekka czernieć i wówczas zbieramy je „na zielono”. Gdy cała roślina wyschnie, zbieramy ziarna bobu na siew (ja bobu, zawsze mam wystarczająco, ze swego chowu. Gotowych ziaren do siewu nie kupuję, bo w paczce jest tylko kilka ziarenek, ale za jaką cenę).

W wielu krajach Afryki i Azji mąki z suszonego bobu używa się do dziś do wypieku chleba i placków. Bób jest tam najtańszym pożywieniem.
Młody bób gotowany w osolonej wodzie i jadany z masłem po usunięciu skórki jest bardzo smaczny, a przy tym bogaty w witaminy z grupy
B1 i B2 ,i jest zasadotwórczy.

Bób – karierowicz …
Możliwe, że bób rozpocznie nową karierę w swoim więcej niż parę tysięcy lat trwającym żywocie. Bo dowiadujemy się, że w Miami na Florydzie odkryto lek przeciwko chorobie Parkinsona. Tym lekiem jest wyciąg z bobu. Ponad połowa pacjentów leczona tym wyciągiem odczuła wyraźną poprawę. Dawnym lekarstwem na chorobę Parkinsona był lek zwany „Dopa”, który jednak dawał mniej skuteczne wyniki, a za to był o wiele droższy od bobu.

Zapisz

6 myśli na temat “A teraz ” zadam wam bobu ” …

 1. To Ty dopiero dzisiaj piszesz o bobie! A ja wczoraj na Twoim blogu szukałam bobu! Jedna z zaprzyjaźnionych blogowuiczek w mailu napisała mi, że zajada się bobem. Wtedy przypomniałam sobie wspaniały smak bobu z naszego ogródka, który gotowała mama. Kupiłam pół kilograma chyba świeżego bobu i nie wiedziałam, czy wrzucić do zimnej, czy wrzącej wody. Szukałam na dwóch portalach i nic na ten temat nie było, więc wrzuciłam na zimną. Zasiadłam potem do jedzenia i…fuj! jaki był wstrętny! Albo zepsuł mi się smak, albo bób był nafaszerowany jakimiś chemikaliami. Już więcej nie kupię bobu.Serdecznie pozdrawiam.

  Polubienie

  1. Szkoda,że wcześniej nie wiedziałam o tym Twoim zamiarze jedzenia bobu – wcześniej bym coś wyklarowała w jego temacie … ;)Dlatego dopiero dzisiaj o nim napisała,,bo właśnie go z działki zerwałam i sobie przypomniałam,że warto co nieco o nim napisać …A co do kupionych warzywek – to nie tylko z bobem tak się sprawy mają,niestety!Pozdrawiam cieplutko!

   Polubienie

    1. Kurde nie wiem dlaczego tak jest,że tymi kupnymi,np. ogórkami czy bobem,psują nam tylko smaki …. A my przecież wiemy jaki to smak powinien być – dzięki działce właśnie ….Pozdrawiam cieplutko!

     Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s