Wróżby andrzejkowe

  

Sprawdź, co cię czeka – czyli wróżby andrzejkowe.

Pełen czarów andrzejkowy wieczór zdarza się tylko raz w roku. Wigilia św. Andrzeja to czas magiczny. Jak mówi stare, polskie przysłowie ” Na świętego Andrzeja, błyska pannom nadzieja”. Spotkajcie się ze znajomymi i … bawcie dobrze się!

  Dawniej wierzono, że dzień poprzedzający ważne wydarzenie, tzw.wigilia – to dzień magiczny. Stąd świętojańskie zabawy w przeddzień imienin Jana i wróżby  przed imieninami Andrzeja. Tuż po andrzejkach zaczyna się okres oczekiwania na ważne i pełne tajemnic misterium Bożego Narodzenia. To zatem przed adwentem ostatni dzień na wesołą zabawę!

Krok po kroku do ślubu.
Najwięcej wróżb andrzejkowych dotyczy zamążpójścia. Dawniej uważano bowiem, że św. Andrzej (ucieleśnienie męskości) był patronem panien. Panowie natomiast powinni, zgodnie z tradycją, spotykać się w wigilię imienin Katarzyny.  Ale przyjęło się, że 29 listopada wróżyć mogą sobie wszyscy!

” Andrzeju, Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju,
wolę swoją okaż, najmilszego pokaż … „

Zacznijcie od ustawiania butów  po jednym z pary) w szeregu, w kierunku drzwi – właściciel butów, które jako pierwsze dotkną progu, już niedługo zmieni stan cywilny! Podczas wróżby buty powinny stykać się noskami i piętami. Ustawiajcie je w kierunku drzwi wejściowych.

Kto komu jest pisany?
Płomień  – dawniej otaczany czcią – wykorzystuje się w magii do dziś. Nic dziwnego, że jest elementem nieodzownym także podczas wróżb andrzejkowych. Można np. zapalić równej długości świece – każdy swoją. Pierwsza, która zgaśnie, wskaże tego, kto pierwszy stanie przed ołtarzem. Możesz też sprawdzić, kto jest ci pisany. Nalej do miski wody, a następnie włóż pływające, zapalone świeczki. Oznacz je imionami różnych panów, którymi jesteś zainteresowana lub wybierz świeczki różnokolorowe, by wróżący wiedzieli, do kogo każda z nich należy. Włóż też świeczkę, która będzie symbolizowała ciebie i obserwuj, która z „męskich” świeczek zbliży się do twojej. To zabawa również dla większej liczby osób – niech każdy włoży swoją świeczkę do wody, właścicieli tych, które się ze sobą zderzą, połączy coś więcej niż zwykła znajomość.

Miłość niejedno ma imię.
Wytnij z papieru serce i napisz na nim imiona mężczyzn, na których ci najbardziej zależy. Następnie odwróć kartkę na drugą stronę i wbij szpilkę. W ten sposób poznasz imię swojego wybranka!   Bawić się mogą w taki sam sposób panowie, którzy na identycznym sercu powinni wpisać imiona kobiet.

Jaką podjąć decyzję?
We wróżbach znajdziesz odpowiedź na pytania dotyczące nie tylko miłości. Jeżeli masz problem z podjęciem decyzji, wybierz przedmioty symbolizujące zadania, które ewentualnie cię czekają, np. pieniążek (bierzesz kredyt na mieszkanie) lub klucz (zostajesz w dotychczasowym mieszkaniu) i ukryj je pod filiżankami odwróconymi do góry dnem. Zamień je kilka razy miejscami, a następnie odkryj jedną z filiżanek, a poznasz odpowiedź.
 

Mały leksykon woskowych symboli:

    Figury utworzone przez lany na wodę wosk, można różnie interpretować. Ale pamiętaj, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim okazja do spotkań towarzyskich i świetna zabawa!
Roztopiony wosk lub stearynę wlej przez klucz z dużym otworem do miski z zimną wodą. Gdy ostygnie, umieść go pomiędzy lampą a ścianą, tak by na ścianie widoczny był jego cień. Do tej wróżby przydaje się bogata wyobraźnia.

… But …
Oznacza przygody, wyzwania, a także karierę zawodową. To też zapowiedź dużych pieniędzy.
… Koło …
To zapowiedź szczęścia, ale też przypływu gotówki lub realizacji matrymonialnych planów.
… Korona …
Pisany jest ci sukces! Pamiętaj, że często łączy się on z większą odpowiedzialnością.
… Drzewo …
Zapowiada spokój i brak zmian. Oznacza też stabilizację finansową.
… Chmura …
Wróży sukces i zmiany – niekoniecznie oczekiwane.
… Serce …
Czeka cię rok udany, ale pełen przygód, także miłosnych, bądź więc ostrożna.
… Owoc …
Jabłko to ostrzeżenie, podejmuj ważne decyzje. A ten rok to czas zmian także w życiu osobistym.
… Ryba …
Oznacza rozwój. Może warto zapisać się na kursy dokształcające?
… Gwiazda …
Przed tobą wiele wyzwań. Będzie trudno, ale jeżeli przyłożysz się do pracy, wygrasz!

W andrzejkowy dzień, który Was czeka, życzę samych pomyślnych wróżb i spełnienia marzeń.

18 myśli na temat “Wróżby andrzejkowe

 1. Przepowiednie i wróżby Andrzejkowe zawsze będą mi się kojarzyć z laniem wosku przez dziurkę od klucza. To chyba najsłynniejsza zabawa tego wieczoru. Oczywiście nikt już nie patrzy na to w taki sposób jak nasz babki i prababki, ale to jak najbardziej fajny sposób na spędzenie tego listopadowego wieczoru :).

  Polubienie

  1. No tak, bo lanie wosku jest najpopularniejsze. Pamiętam jak byłam młodsza często bawiliśmy się w taki sposób i bardzo mile te lata wspominam ….
   Teraz często gęsto zapominamy o naszych tradycjach z dziada-pradziada
   Pozdrawiam serdecznie.

   Polubienie

 2. Ehhhh…. ja raczej nie wróżyłam – nie chciałam, nie interesowała mnie to. Jako że się normalnie bawić nie umiem i nie umiałam – omijałam wszelakie tego typu zajęcia 😀 Z resztą… po co mi to, skoro wg mnie tylko przesądem sa te całe zabawy andrzejkowe, strata czasu ( i tak będę się w tym czasie uczyć xDD ) 😀 Ale zawsze miło popoatrzeć na to jak się cieszą inni :DPozdrawiam 😀

  Polubienie

  1. Ależ pesymizm powiał z Twojej strony – Generale …Czyż całe nasze życie, nie jest jedną wielką – „kabałą?!” – jakbyśmy się tak głębiej zanurzyli w jego „otchłań” …Ale dobrze, że umiesz cieszyć się ze szczęścia innych, żyjących na tym „padole ziemskim” …Pozdrawiam serdecznie!

   Polubienie

   1. Nie. Nie jest. Wszystko zalezy od decyzji podejmowanych przez człowieka w danej sytuacji. I z tym cieszeniem, tak właściwie… to nie. Nie umiem. Tylko tak mówię. Staram się cieszyć – ale do tego stopnia nie lubię ludzi, że ciężko jest mi się zmusić do cieszenia się z ich szczęścia.Pozdrawiam…

    Polubienie

    1. Na pewno Generale nie jest tak źle jak mówisz, gdzieś tam iskierka radości w Tobie drzemie – trzeba tylko bardziej ją rozpalić …Pozdrawiam serdecznie!

     Polubienie

 3. Leksykon może się przydać!!! Bo nam znajomi jeszcze zamiast naukowej wykładni jakie głupoty wcisną. A od wiary tylko krok do cudu ;))))

  Polubienie

 4. Ciekawa jestem, co by powiedział mój mąż, gdybym sobie zaczęła wróżyć, kiedy i za kogo wyjdę za mąż;)))Moje klasy zawsze sobie robiły andrzejki z wróżbami, dlatego znam je wszystkie. Jednak nigdy nie pozwalałam lać wosku, bo bałam się, że dzieci się poparzą albo spalą szkołę, gdy będą palić świeczki.Buziaczki andrzejkowe.

  Polubienie

  1. Wiadomo Aniu, że to już nie dla nas mężatek, ten świat andrzejkowych wróżb, ale kiedyś, i owszem, jak pamiętam – wróżyło się, a przy tym jakżesz zabawnie było … ;))Pozdrawiam serdecznie!

   Polubienie

 5. Jaguś, Myślę że wróżyć to już chyba nie będę, bo dawno już za mąż wyszłam, ale na pewno popatrzę jak moja córka z kolegami i koleżankami będą wróżyć. Poprzypominam sobie jak, to człowiek doszukiwał się kiedyś przyjaznej zapowiedzi przyszłości. Jakże miłe te Andrzejkowe wspomnienia. Buziaki i pozdrowienia przesyłam.

  Polubienie

  1. Ach witaj Zosiu kochana …Oj ja też pamiętam te czasy, kiedy człowiek sobie wróżył w ten wieczór andrzejkowy, i szkoda, że teraz już nie ma po co – bo męża równie mam od lat. Ale młodzi niech się bawią, a przez to tradycyję podtrzymują …Pozdrawiam serdecznie!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s