Choroba refluksowa (zgaga)

żołądek - pdfJednym z najczęstszych schorzeń przewodu pokarmowego jest choroba refluksowa żołądkowo-przełykowa.

W warunkach prawidłowych pokarm przechodzi przez przełyk do żołądka, a następnie do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Dzieje się tak dzięki rytmicznym kurczom przełyku i żołądka przesuwającym treść pokarmową, nazywanym ruchem robaczkowym lub perystaltycznymi. 

Istnieją mechanizmy zabezpieczające przed cofaniem się pokarmu. Najważniejszymi z nich jest znajdujący się na pograniczu przełyku i żołądka mięsień zwany dolnym zwieraczem przełyku, który zamyka przełyk, chroniąc go przed cofaniem się pokarmu.

Rozkurcza się on tylko w czasie przełykania, pozwalając na przejście pokarmu do żołądka. Jego działanie ma bardzo ważne znaczenie praktyczne. Sok żołądkowy dostający się do przełyku składa się nie tylko z połkniętego pokarmu, ale również z kwasu solnego i enzymów trawiennych. Ściana żołądkowa jest na te substancje uodporniona.

Jeżeli jednak dostają się one do przełyku, który nie ma takich zabezpieczeń, to wówczas drażnią, stając się bezpośrednią przyczyną choroby refluksowej.

Typowym jej objawem jest zgaga uczucie piekącego lub rozpierającego bólu, który najczęściej pojawia się po posiłkach, a czasami również w nocy, budząc chorego ze snu. W takim przypadku często pomaga wypicie wody lub słabej herbaty, czasem ulgę daje przyjęcie pozycji pionowej lub kilkuminutowy spacer.

Innym objawem jest zwracanie pokarmu do gardła  lub nawet ust. Czasem zdarza się uczucie bólu, za mostkiem przy połykaniu, co jest związane z drażnieniem zmienionej zapalnie błony śluzowej przełyku przez przechodzący pokarm.

Choroba refluksowa może być przyczyną innych, mniej typowych dolegliwości. Może powodować uczucie kwasu w ustach, być przyczyną nawracających zapaleń płuc, a nawet napadów astmy oskrzelowej. Chorzy a chorobą refluksyjną uskarżają się często na „nadkwasotę” lub „nadkwaśność”. W rzeczywistości ilość wydzielanego kwasu żołądkowego jest u nich większa niż u osób zdrowych.

Zazwyczaj leczenie można zacząć od razu, bez wykonywania badań dodatkowych. Zdarza się jednak, że do rozpoznania choroby i oceny jej zaawansowania konieczne jest wykonanie badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego (czyli gastroskopii).

Przebieg choroby refluksowej bywa rozmaity. U większości pacjentów leczenie kilkutygodniowe pozwala na całkowite ustąpienie objawów. U części chorych zdarzają się nawroty dolegliwości po kilku miesiącach i latach.

W leczeniu stosuje się wiele środków zapobiegających i absorbujących (wiążących) wytwarzany kwas solny. Niektóre preparaty roślinne, zawierające dużo związków śluzowych, łagodzą objawy nadkwaśności.

MIESZANKI ZIOŁOWE 
1.
Zmierzyć w w równych ilościach liść mięty pieprzowej, liść podbiału, liść bobrka, ziele szanty, ziele srebrnika i korzeń arcydzięgla. 1 pełną łyżkę mieszanki zalać wodą i gotować na małym ogniu przez 5 minut. Odcedzić i pić odwar dwa razy dziennie po szklance, małymi łykami.

2. Zmieszać w równych ilościach siemię lniane, korzeń prawoślazu, nasienie kozieradki, korzeń goryczki, owoc anyżu i sproszkować w młynku. Zażywać po 1 łyżeczce trzy razy dziennie. Można mieszać z miodem.

3. Zmieszać w równych ilościach kwiat wrzosu, kwiat akacji, kwiat pierwiosnka lekarskiego, liść bobrka, liść orzecha włoskiego, liść mięty pieprzowej, korzeń arcydzięgla. 1 stołową łyżkę mieszanki zaparzyć 1 szklanką wrzątku. Odstawić pod przykryciem na 5 minut. Pić przed jedzeniem 1-2 szklanki dziennie.

KURACJE LUDOWE

KURACJA PROPOLISOWA
Odmierzyć 15 kropli propolisu na cukier lub do małej ilości wody. Pić dwa razy dziennie.

SOK Z ZIEMNIAKÓW 
Obrać 2-3 duże surowe ziemniaki i wycisnąć w sokowirówce sok. Pic dwa razy dziennie po 1/3 szklanki. Kuracja 2-tygodniowa.

SOK Z MNISZKA LEKARSKIEGO
Kilka garści zielonych liści mniszka lekarskiego, popularnego mleczu wymyć w zimnej wodzie i osuszyć na ściereczce. Przepuścić przez sokowirówkę. Pić 2 łyżeczki soku dziennie. Oczyszcza wątrobę i woreczek żółciowy.

HERBATA ANYŻOWA
Jedną pełną łyżeczkę nasion anyżu rozgnieść w moździerzu i zalać 1 szklanką wrzątku. Przykryć i odstawić do naciągnięcia na 5 minut. Pić trzy razy dziennie po 1 szklance. Herbata zapobiega mdłościom, działa przeciwskurczowo i łagodzi wzdęcia.

HERBATA KMINKOWA
Jedną łyżkę kminku rozgnieść w moździerzu. Zalać 1 szklanką wrzątku. Przykryć i zaparzać przez 5 minut. Pić ciepłe, małymi łykami. Herbata leczy skutecznie zaburzenia trawienne, mdłości i tzw. ulewania.

BIOTERAPIA 
Dolegliwości żołądkowe, wątrobowe i jelitowe usuwa się także, stosując oczyszczające zabiegi energoterapeutyczne. Niezależnie od leczenia innymi metodami naturalnymi, warto skorzystać z pomocy dobrego terapeuty.

Źródło:

Dziennik zdrowia 2009. Medycyna naturalna ”Medycyna naturalna DZIENNIK ZDROWIA” – Andrzej Żak.

 Andrzej Żak – specjalizuje się w chińskiej terapii pranicznej oraz medycynie tybetańskiej. Ma szczególny dar widzenia pozaoptycznego, pozwalający określić schorzenia pacjenta na podstawie zaburzeń energetycznych. Stawia diagnozę w oparciu o metody badania pulsu i języka. Studiując przez wiele lat chińską medycynę alternatywną (przebywał w Azji Środkowej), metody te doskonalił zarówno w praktyce, jak i teoretycznie.

Jeśli chcesz więcej się dowiedzieć o tej chorobie, przeczytaj jeszcze (tu:
Masz dość zgagi i pieczenia w przełyku ? ).

Proponuję jeszcze przeczytać:

Nadkwaśność – „już w porządku, mój żołądku”

Autor: JaGa Opublikowano: Listopad 8th, 2011

Nadkwaśność – „już w porządku, mój żołądku”

Na prośbę mojej drogiej czytelniczki, napiszę dzisiaj o nadkaśności żołądka. Loteczko mam nadzieję, że tych metod jeszcze nie znałaś i, że pomogą … A może ktoś z moich czytelników będzie znał inną metodę walki z tymi kwasami i z miłą chęcią nam o tym napisze ? A cóż to takiego jest ta nadkwaśność ? []

Nadkwaśność – „już w porządku, mój żołądku”

Autor: JaGa Opublikowano: Listopad 8th, 2011

Nadkwaśność – „już w porządku, mój żołądku”Na prośbę mojej drogiej czytelniczki, napiszę dzisiaj o nadkwaśności żołądka. Loteczko mam nadzieję, że tych metod jeszcze nie znałaś i, że pomogą … A może ktoś z moich czytelników będzie znał inną metodę walki z tymi kwasami i z miłą chęcią nam o tym napisze ? A cóż to takiego jest ta nadkwaśność ? []

Zapisz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s