Myśliwi w doniczkach

 1. Rosiczka, 2. Dzbanecznik, 3. Kapturnica, 4. Muchówka.

Rośliny, które lubią mięsko, istnieją na pradę ! Nie „zapolują” oczywiście na człowieka, ale na owada – jak najbardziej.


N
atura bywa przewrotna, stworzyła bowiem mięsożerne rośliny. Te zielone piękności (zobacz: Plantas Carnivoras ), ( tu ) i ( tu  ) o różnych barwach i pięknych kształtach, pomimo swej urody, jednak przerażają mnie.  Rośliny te możemy już zakupić w niektórych kwiaciarniach. Bywają, niestety, dość trudne w uprawie.

Mimo, że większość roślin owadożernych występuje w strefie zwrotnikowej i podzwrotnikowej, także u nas  można spotkać kilkanaście takich gatunków.
Rosiczki
rosną głównie na torfowiskach. Na tych terenach spotyka się owadożerne tłustosze (lubią też pobliże górskich strumieni i wodospadów). W stawach i starorzeczach żyją  pływacze. Wszystkie występujące w naturze w Polsce rośliny owadożerne są pod ochroną.

Domowa hodowla …
Miejsce.
Rośliny te lubią stały poziom wilgoci, więc najlepiej zrób dla nich mini szklarnię lub wstaw do pustego akwarium.
Nawożenie.
Nie wymagają go w ogóle: wszelkie potrzebne składniki pokarmowe znajdują w strawionych owadach. To z nich czerpią energię.
Najlepszą wodą do podlewania tych roślin jest woda destylowana, równie dobrze nadaje się deszczówka (tyko nie wiem, czy dzisiaj ta deszczówka jest taka wspaniała –  akurat do podlewania).

Odżywianie …
Przez cały rok musisz zapewnić roślinom pokarm w postaci muszek owocówek. Możesz je wyhodować sama – napiszę o tym niżej.

Muchołówka … jej pułapka składa się z połówki liścia, każda ma narząd „zębów”. Wewnątrz włoski czuciowe. Owad drażni je i roślina się zamyka. Nie zamykać pułapek dla zabawy, ponieważ po ok. 3-5 zamknięciach, tracą one zdolności zamykania się, dlatego nie warto bawić się nimi.
Oświetlenie – wymaga słonecznego miejsca, by wybarwić się na czerwono. Podlewanie – doniczkę ustaw na podstawce z wodą (1-4 cm).

Dzbanecznik … dzbanki z płynem wabiącym powstają z liści. Na każdym jest „pokrywka”. Chroni ona płyn trawiący owady przed parowaniem. Oświetlenie – nie lubi jaskrawego światła. Podlewanie – podlewaj go od góry, ale nie stawiaj w wodzie (bo zgniją korzenie).

Rosiczka … tworzy rozetkę kilkunastu owadożernych liści. Są one zielone, pokryte różowo-czerwonymi czułkami. Na końcu każdego czułka znajduje się kropelka lepkiej cieczy. Owad, który usiądzie na liściu, przykleja się, a jego ruchy powodują zaginanie się czułków do środka. Potem zagina się liść i zaczyna się trawienie. Oświetlenie –  postaw rosiczkę na nasłonecznionym parapecie. Podlewanie – podlewaj ją regularnie., ale nie przelewamy !

Kapturnica … posiada lejki – pułapki, które pokryte są włoskami skierowanymi w dół. Złapany owad jest bez szans. Oświetlenie – lubi dużo słońca. Podlewanie –  postaw doniczkę na podstawce z wodą (poziom 2-5 cm).

Spiżarnia dla roślin owadożernych.
. Do
butelki (1,5 litra) wrzuć kawałki owoców (np. bananów, jabłek) i po 2 łyżki cukru i mąki.
.
Po kilku dniach w butelce zbiorą się muszki. Na butelkę nałóż foliowy woreczek. Butelkę zasłoń ręcznikiem, wylot skieruj w stronę światła (muszki do niego polecą i wpadną do woreczka). Kiedy muszki znajdą się już w woreczku, zamknij torebkę foliową, gumką. Woreczek włóż na pół minuty do zamrażalnika.
.
Martwe muszki wystarczą rosiczkom i małym dzbanecznikom na kilka dni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s