Koleus, pokrzywka

 


Koleus Blumego – Coleus blumei
Rodzina: Labiatae – wargowe

Koleus jest niezwykle dekoracyjną rośliną doniczkową o barwnych liściach, a równocześnie bardzo łatwą w uprawie.

Pochodzi z Afryki i Azji. Znanych jest wiele odmian ogrodowych zebranych pod nazwą Coleus x hybridus hort. Ubarwienie liści jest imponujące: od najróżniejszych odcieni zieleni poprzez czerwień, purpurę, amarant, aż do brązu. Bladoniebieskie kwiatki w postaci długich miotełek pojawiają się na wiosnę. Ale kwiaty te nie stanowią atrakcyjnej ozdoby tej rośliny, niektórzy uważają, że roślina traci swój ładny pokrój i dziczeje. Dlatego z chwilą gdy kwiatek się pojawi, najlepiej go uszczknąć … i tyle.Wspaniałe ubarwienia koleusa jest intensywne tylko wówczas, gdy ma dużo światła i słońca: nie może to być jednak zamknięte i ogrzewane okno kwiatowe. W miejscu słabo oświetlonym liście koleusa tracą barwy i zielenieją. Koleus ładnie się rozkrzewi jeśli w początkowym okresie wegetacji kilkakrotnie obetniemy wierzchołki.

 

Wilgotność i światło
Koleus, jak już wspomniałam, jest bardzo łatwy w uprawie. Jego podstawowymi wymaganiami są światło i dostateczna wilgotność. Jeśli warunki te zostaną spełnione, nie napotkamy większych trudności w jego uprawie. Ponieważ najładniejsze są rośliny jednoroczne, na wiosnę lub jesienią należy rozmnożyć nowe rośliny przez ukorzenienie sadzonek wierzchołkowych. Zaleca się ukorzenianie sadzonek na wiosnę. Sadzonkę wkładamy do szklanki z wodą i już po tygodniu wypuszczą nam korzenie.
Ta doskonała roślina może być również uprawiana na tarasach i balkonach, a także często sadzi się ją jako obwódkę alejek bylinowych w ogródkach.

 

Pielęgnacja i uprawa

 

Podlewanie i nawożenie                                                      
Koleus lubi stanowiska jasne i ciepłe, potrzebuje też dużo wilgoci. Ziemię trzeba często sprawdzać i gdy tylko jest przeschnięta – należy podlać odstałą wodą. Zasilamy od kwietnia do początku września nawozem w płynie raz w tygodniu, zaś zimą – raz w miesiącu.

 

Światło i temperatura                                                          
Koleus potrzebuje ciepła  i słońca przez cały rok. Tylko w takich warunkach nie traci wspaniałego ubarwienia i liści. Może zimować w chłodniejszym (15 st. C), ale zawsze jasnym pomieszczeniu.

 

Podłoże i przesadzanie                                                           
Koleus zadowala sie zwykłą ziemią doniczkową. Starych roślin, które utraciły swój piękny wygląd, nie warto przesadzać. Lepiej jest je rozmnożyć, posadzić do doniczek i uprawiać jak nowe.

2 myśli na temat “Koleus, pokrzywka

 1. Witam JaGo. Nie ma Ciebie na tamtym blogu i nie wiem co się u Ciebie dzieje. Dzisiaj sobie dołożyłam tego bloga do obserwowanyh, bo z tamtego Kochanie uciekłaś. Ja lubię do Ciebie zaglądać, bo masz fajne ciekawe informacje, na które ja teraz nie bardzo mam czas. A tak wchodzę do Ciebie i wiem coś nowego, coś więcej.
  Koleus- uwielbiam tą roślinkę. W lecie sadzę jego różne kolory do jednej wielkiej donicy, ale nie udaje mi się go przetrzymać w domu. Moja Teściowa miała go kiedyś zawsze i w zimie i w lecie w domu. Zakwitał takimi malutkimi kwiatuszkami , mało ozdobnymi, ale za to był monstrualnych rozmiarów. Miała do niego rękę.
  Pozdrawiam JaGuś serdecznie!!!

  Polubienie

  1. To prawda, że do kwiatków trzeba mieć rękę i wtedy… same rosną 🙂
   Moja droga, teraz przez jakiś czas będę urzędowała na tym blogu, ponieważ ostatnio go zaniedbałam.
   A przecież to był mój pierwszy blog i najukochańszy 🙂 A koleus to piękny kwiatek – zresztą wszystkie kwiatki mi się podobają.
   Dobrze, że dałaś do obserwowanych, bo teraz tu mnie będziesz obserwować 🙂

   Pozdrawiam serdecznie.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s