Ten chwast to prawdziwe utrapienie. Z zapałem tępiony w ogródkach i na trawnikach, ale za to niezwykle ceniony przez zielarzy. Polecany jako składnik sałatek, napar lub… wino.
Teraz mamy jedyną okazję, aby przekonać się o jego dobroczynnym działaniu i dość interesującym smaku. Rośnie dziko, lecz z roku na rok zapotrzebowanie nań wzrasta, więc zakłada się nawet jego uprawy. Jeśli chcemy mieć własnego, niezanieczyszczonego metalami ciężkimi mniszka, wystarczy go wysiać w dobrze nasłonecznionym miejscu.
DLA ZDROWIA
Wykorzystuje się głownie liście i korzenie mniszka. Te pierwsze należy zbierać, gdy są jak najmłodsze, drugie – jesienią kolejnego roku po wysiewie, gdyż wtedy koncentrują się w nich substancje czynne z soków. Można zbierać też kwiaty – zaraz po rozwinięciu, wczesnym rankiem, gdy zejdzie rosa.
MNISZEK LEKARSKI: zwiększa wydzielanie żółci w chorobach wątroby i woreczka żółciowego, podnosi poziom wydzielanych soków trawiennych i produkowanego moczu, pomaga leczyć anemię, obniża poziom cukru we krwi i działa rozkurczająco, zawarty w nim interferon zmusza organizm do walki z drobnoustrojami, stosowany zewnętrznie (w formie okładów z liści lub wydzielanego przez nie soku) przyspiesza gojenie się ran, zwalcza kurzajki i brodawki, napar z kwiatów stosuje się w trakcie leczenia przewlekłych nieżytów gardła i jamy ustnej; reguluje też zaburzenia miesiączkowania i owulacji.
ODWAR NA DOBRE TRAWIENIE
Do 1/2 l gotującej się wody dodajemy 2 łyżki rozdrobnionych korzeni mniszka. Gotujemy na małym ogniu, pod przykryciem, przez 10 minut. Przecedzamy, pijemy 2-3 razy dziennie przed jedzeniem.
NAPAR NA NIEŻYT GARDŁA
Łyżkę kwiatów parzymy przez 10 minut w 1/2 l wrzącej wody pod przykryciem. Odcedzamy i pijemy po 1/2 szklanki 2-3 razy dziennie. Pomaga również przy zaburzeniach miesiączkowania i zapaleniu przydatków.
ODTRUWAJĄCE WINO
5 dag rozdrobnionych korzeni mniszka zalewamy butelką białego wytrawnego wina i odstawiamy na 2 tygodnie w ciemne miejsce, codziennie wstrząsając. Przecedzamy i przelewamy do ciemnej butelki. Nie trzymamy na słońcu! Wino stosuje się także przy dolegliwościach wątrobowych, reumatyzmie i podczas odchudzania.
Naparów i herbatek z mniszka nie powinny pić osoby cierpiące na wrzody żołądka, ponieważ zwiększają one ilość soków żołądkowych i wzmagają dolegliwości.
MAJOWA SAŁATKA Z MLECZA I TRUSKAWEK
Składniki:
♦ garść młodych listków mniszka ♦ garść rukoli, roszponki lub sałaty karbowanej ♦ 3 pomarańcze lub 10 mandarynek ♦ 2-3 łyżki oleju rzepakowego ♦ łyżeczka słodkiej mielonej papryki ♦ cukier ♦ 2 łyżki zielonego pieprzu marynowanego ♦ 20-30 dag truskawek.
Przygotowanie:
Mlecz i rukolę myjemy, osuszamy, odcinamy ogonki. Dwie pomarańcze lub siedem mandarynek obieramy, kroimy w cienkie plastry, z reszty wyciskamy sok i mieszamy go z olejem, papryką i cukrem do smaku, aż powstanie gładki sos. Łączymy go z zielonym pieprzem. Odszypułkowywane i umyte truskawki kroimy na pół. Wszystkie składniki wkładamy do salaterki, polewamy sosem i delikatnie mieszamy. Wstawiamy do lodówki na 30 minut, żeby smaki się przegryzły. Sałatkę podajemy z pumperniklem.
Aby sałatka wyglądała jeszcze bardziej spektakularnie, udekorujmy ją świeżo rozwiniętymi kwiatami mniszka. Zamiast zielonego pieprzu można użyć drobnych kaparów.
Zapisz
Wygląda super!
PolubieniePolubienie
🙂
Pozdrawiam.
PolubieniePolubienie
இڿڰۣ– இڿڰۣ–இڿڰۣ– இڿڰۣ–
♥… Dzień piękny, pogodny .
♥… Słońce świeci na niebie .
♥… A ja wraz z tym słoneczkiem
♥… Ślę uśmiechy dla Ciebie.
♥… Serdecznie Cię pozdrawiam
♥… i dobry humorek zostawiam.
இڿڰۣ– இڿڰۣ–இڿڰۣ– இڿڰۣ–
________ (¯`:´¯)⋰⋰⋰⋰⋰⋰
PolubieniePolubienie
Dziękuję Agatko i nawzajem 🙂
Pozdrowionka.
PolubieniePolubienie
Nigdy nie jadłam….jestem ciekawa jak smakuje:)
PolubieniePolubienie
Leno trzeba więc spróbować i pokosztować …
Pozdrawiam serdecznie.
PolubieniePolubienie
A ja myslalam, ze piekne mlecze tylko na wianki i do podziwiania /smiech/!
Serdecznosci
Judyta
PolubieniePolubienie
Judith wianki z mlecza są piękne, jednakże mlecz może służyć nie tylko do dekoracji głowy ale i naszemu zdrowiu… o!
Pozdrawiam serdecznie.
PolubieniePolubienie
♫ ♫ CUDOWNEGO POPOŁUDNIA ŻYCZĘ:-) ♫ ♫
♫ ♫ BUZIACZKI ♫ ♫
PolubieniePolubienie
Buziaczki Agatko
PolubieniePolubienie
Bardzo interesujący post, nie myślałem, że ta roślina ma tak wiele zastosowań:) Pozdrawiam
PolubieniePolubienie
ZielonaMilo to zielsko ma bardzo wiele zastosowań i nie o wszystkim udało mi się jeszcze napisać, ale kiedyś zapewne jeszcze coś dopiszę.
Pozdrawiam serdecznie.
PolubieniePolubienie