Kapusta z grzybami

   Najpierw zacznę od tego jaką kapustę preferuję w mojej kuchni – kiszoną czy kwaszoną ? Dla większości z nas nie ma większego znaczenia czy kapusta jest kiszona, czy kwaszona, co gorsza – o zgrozo! – większość z nas uważa, że to ten sam produkt.

   A to wcale nieprawda ! Kiedyś nieświadoma tych różnic, zakupiłam na kapuśniak kapustę kwaszoną, mówiąc krótko, zupa była prawie do wyrzucenia ! Ten zapach, ten smak, okropność !! Od tamtej pory kupuję tylko i wyłącznie kapustę kiszoną, w której to znajduję i ten zapach, i ten smak.

Jakie różnice są między kapustą kiszoną a kwaszoną?
   Kapusta kiszona – poddawana fermentacji (co najmniej 2 tygodnie). W takiej kapuście znajdziemy mnóstwo dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego. Ma kolor żółty, im dłużej fermentuje tym bardziej jest żółta.
  Kapusta kwaszona – doprawiana jest tylko octem i cukrem – tak, tak – zero fermentacji przez co i brak dobroczynnych bakterii. Kolor jej jest biały, taki sam jak kapusty surowej. 
   Dawnymi czasy nasi przodkowie przypisywali wielu pokarmom, podawanym na Wigilię, właściwościowi magiczne. 
kapusta z grzyb
Kapusta 
   Uważano, że ma ona wielką moc, która chroni od złego i zapewnia niespożytą siłę oraz witalność. Potrawy zaś z niej miały przyciągać dostatek i pomyślność. Natomiast kapusta gotowana z grzybami bądź z grochem zapewniała dobre zdrowie.
                                 
Grzyby  
   Według ludowych wierzeń umożliwiały one nawiązywanie kontaktów ze światem zmarłych, stanowiły pokarm dla duchów. Dlatego też były potrzebne podczas magicznych obrzędów. Podawane podczas wieczerzy wigilijnej pomagały w zjednaniu sobie przychylności tych, którzy odeszli.       Potrawy z grzybami miały przynieść szczęście i pomyślność oraz zapewnić dostatek.
 Składniki: ( na ok. 6 osób)
 1 kg kiszonej kapusty
 garść suszonych grzybów (najlepiej borowików lub podgrzybków)
 1 średnia marchewka
 1 spora cebula lub dwie mniejsze
 łyżka masła
 łyżka oleju
 sól, pieprz świeżo zmielony, 2-3 ziarenka jałowca i ziela angielskiego
 2 listki laurowe
 płaska łyżka majeranku (opcjonalnie), roztarty w rękach pomoże wydobyć delikatny smak kapusty.
Przygotowanie:

1. Grzyby zalewam w rondlu wrzątkiem, niech sobie postoją w tej wodzie około 30 minut. Grzyby odlewamy na sitku (wywar zachować), kroimy w cienkie paski.
2. Marchewkę myjemy, obieramy, ścieramy na tarce o dużych oczkach. Cebulę obieramy, kroimy w kosteczkę. Na patelnię wkładamy masło i olej, potem wrzucamy marchewkę  i cebulę, chwilę podsmażamy.
3. Kapustę kiszoną zawsze dobrze wyciskam z soku w rękach, nigdy jej nie płuczę (chyba, że jest bardzo kwaśna). Płukana kapusta to już dla mnie nie jest to, traci wiele na swoim smaku i zawsze zostawiam sok z odciśniętej kapusty, bo czasami go jeszcze dolewam do kapusty, pod koniec gotowania. Czasami jednak trzeba ją moczyć, bo jest naprawdę kwaśna. Odciśniętą kapustę jeszcze szatkuję, wkładam do garnka i zalewam 1,5 szklanki wody.
4. Do zalanej kapusty wkładam ziele angielskie, listki, ziarna jałowca, pokrojone grzyby, marchew i cebulę i wszystko duszę do miękkości. Na sam koniec gotowania dopiero solę (czasami bywa, że nie solę, bo kapusta sama w sobie jest słona), pieprzę (pieprz za szybko dodany, gorzknieje), dodaję majeranek otarty w rękach (lepiej wydobywa się jego aromat). Dodaję jeszcze wywaru z grzybów, kapusta zyskuje wtedy piękny aromat i smak i kolor.
5. Jeśli płyny podczas gotowania za bardzo wyparują, trzeba dolać ciepłej, przegotowanej wody, no i mieszać kapustę co jakiś czas, coby nam się nie przypaliła. Kapustę gotować, aż będzie miękka.
Ten post został przeniesiony z mojego innego bloga. Jeśli zechcesz poczytać komentarzyki, podaję link do tej strony:

Barszcz czerwony z pierożkami

Autor: JaGa Opublikowano: Listopad 20th, 2009

Barszcz czerwony z pierożkamiBarszczyk czerwony z pierożkami (na 4 porcje) Składniki: … 2 marchewki i pietruszka, 2 cebule średniej wielkości, selera trochę (nie dużo), kilka ziaren ziela angielskiego, listek laurowy, 2 ząbki czosnku, łyżka majeranku, 1 torebka barszczu czerwonego z grzybami, niekoniecznie musi być kupiony, możemy równie dobrze zrobić go []

Pierogi świąteczne – różne

Autor: JaGa Opublikowano: Grudzień 1st, 2008

Pierogi świąteczne – różne  Mam jeszcze trochę przepisów na Wigilię, myślę, że każdy może sobie wybrać te potrawy, które zagoszczą stole w ten wieczór, a nawet może mieć 12 potraw, których jak powiadają , nie powinno zabraknąć na stole w tym dniu. Pierogi z kapustą i grzybami … Składniki: …  10 suszonych grzybów, 1 kg kapusty cukrowej, []

Zapisz

2 myśli na temat “Kapusta z grzybami

  1. Kapusta z grzybami oraz pierogi z farszem z kapusty i grzybów to moje ulubione wigilijne dania. Jadam je nie tylko w wigilię 🙂 Uwielbiam, gdy grzyby są w większych kawałkach (w kapuście nawet całe czy połowy kapeluszy) a kapusta obowiązkowo musi być kwaskowa i aż wykrzywiać mi usta. Wtedy te potrawy smakują najlepiej 🙂

    Polubienie

    1. Marcinie a wiesz, ja też kiedyś lubiłam taką kapustę coby „gębę wykrzywiała”, niestety teraz z latami moje gusta się nieco zmieniły i już nie mogę tak kwaśnej kapusty jadać. Zawsze ją troszku sparzam, ale tylko troszku 🙂 A co do grzybów to ja przepadam za nimi i smakują mi w każdej postaci. A jak mi zostaną takie małe kawałki suszonych grzybów to je milę a potem dodaję do sosów i wtedy sos ma wspaniały zapach i smak.
      Pozdrawiam serdecznie.

      Polubienie

Dodaj komentarz