Gorczyca

   Chociaż jest bliską krewną kapusty (trudno uwierzyć), wyglądem jej nie przypomina, a w kuchni ma zupełnie inne zastosowanie. Znana jest od tysięcy lat.

   Już w I w. naszej ery rzymski pisarz Pliniusz nazwał ją „przyprawą tak ostrą, że pali jak ogień” i wymienił 40 potraw, do których gorczyca była użyta. W średniowieczu, dla mniej zamożnych Europejczyków, była jedną z nielicznych przypraw, urozmaicających mdłe i mało różnorodne potrawy tej epoki.

   Dzisiaj ziarna gorczycy wykorzystywane są przede wszystkim do produkcji musztardy. Są także nieodzowną przyprawą do pikli, peklowanych mięs, korniszonów i innych marynat.

   Znane są trzy gatunki gorczycy. Czarna, pochodząca z Europy Płd. i Afryki Zachodniej, uprawiana jest dziś na niewielką skalę. Zastąpiona została przez gorczycę sarepską (mniej ostrą od czarnej), której ojczyzną są Indie. Była tam traktowana jak chwast.

   Dopiero po przewiezieniu do Rosji, do Sarpety, zaczęło się ją uprawiać i uznano za cenną przyprawę. To temu miastu gatunek sarepski zawdzięcza nazwę.

   W Polsce uprawia się gorczycę białą i sarepską, których ziarna są podstawowym składnikiem musztardy. 

https://i0.wp.com/pomysly.blog.onet.pl/files/2015/05/gorczyca_.jpg

W sklepie
Spośród trzech odmian gorczycy w sklepach dostaniemy najczęściej tylko białą. Inne odmiany wykorzystywane są jedynie do produkcji musztardy. Czasem spotyka się także gorczycę mieloną. W takiej postaci używamy jej jednak sporadycznie.

W kuchni
Dawniej gorczyca zastępowała drogi pieprz, dziś nieco o niej zapomnieliśmy. Bez gorczycy jednak nie da się zrobić dobrych kiszonych czy konserwowych ogórków. Całe nasiona dodaje się także do przetworów z innych warzyw.

Mieloną przyprawia się z kolei tłuste mięsa, kiełbasy, gotowane ryby, a czasem także gorące i zimne sosy do mięs, głównie do dziczyzny. Jeżeli np. przed pieczeniem schabu posmarujemy mięso pastą przygotowaną z łyżki mielonej gorczycy i 3 łyżek masła lub smalcu, stanie się ono bardziej kruche i smaczniejsze. W większym stopniu gorczyca wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym.

Na zdrowie
W ziołolecznictwie z gorczycy czarnej przyrządza się (przez zmielenie ziaren i zwilżenie ich wodą) tak zwane gorczyczniki, które natychmiast po sporządzeniu przykłada się na obolałe wskutek reumatyzmu czy artretyzmu miejsce. Już po 5-10 minutach przekrwiona skóra tak piecze, że trzeba te okłady zdejmować, ale … ból mija.
Gorczycę białą stosuje się w lecznictwie jako środek na katar sienny.

Uprawa

   Gorczyca jest jednoroczną rośliną oleistą, przypominającą raczej delikatny kwiatek niż główkę kapusty. Osiąga wysokość 120 cm, łodygi i liście ma szorstko owłosione. Małe kwiatki są barwy  jaskrawożółtej (gorczyca biała) do pomarańczowej (sarepska). Wysiewa się ją wczesną wiosną (dość dobrze znosi niskie temperatury), zbiera zaś jesienią, nim popękają strąki pełne nasion. 

   Kiedy jednak zależy nam bardziej na zielonym nawozie, wysiew przesuwamy na termin znacznie późniejszy czyli na połowę lub nawet koniec sierpnia. Można z jej pomocą wzbogacić glebę w nawóz zielony lub wykorzystać ją jako roślinę okrywową.

   Jej kwiaty są miododajne, więc służą również jako pożytek dla pszczół.

   Gorczyca ma też swój udział w profilaktyce ochronnej, gdyż jej szczególne właściwości powodują ograniczenie występowania w glebie nicieni i odstraszają ślimaki. Nie należy jednak jej wysiewać na stanowiskach, gdzie były lub będą uprawiane warzywa z rodziny kapustowatych.

Korniszony

Autor: JaGa Opublikowano: Lipiec 25th, 2009

Korniszony

Tą recepturkę na tak przygotowane korniszonki dostałam od mojej mamy,a moja mama  – od swojej mamy … Ja przekazałam ją swojej córce i Wam –  w ten sposób przygotowane ogórki naprawdę są pyszne, wg.mnie te ze sklepu to – niech się „chowają” … Składniki: … ogórki, czosnek, ocet 10 %, koper taki z nasionkami, sól, []

Musztarda

Autor: JaGa Opublikowano: Kwiecień 17th, 2009

Musztarda

MUSZTARDY – Kiedyś można było kupić tylko jedną, stołową (na pewno co niektórzy z Was pamiętają, jak to kiedyś bywało, niekoniecznie tylko z musztardą, ale było minęło – no nie wiem czy tak minęło! Co z tego, że teraz wszystkiego mamy w brud w sklepach, ale nie każdego na to stać.) Teraz wybór jest ogromny: są musztardy []

2 myśli na temat “Gorczyca

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s