Oczy a komputer

wpływ komputera na oczy   Gdy znalazłam w jednej z moich gazet podobną wzmiankę w tym temacie, pomyślałam, że koniecznie muszę o tym napisać.

Przecież oczy mamy tylko jedne i trzeba o nie jak najbardziej dbać. Poszukałam jeszcze tu i tam, a co znalazłam skrzętnie zapisałam i Wam przekazałam.

   Nie jestem z zawodu np. informatykiem, ale i tak dużo czasu spędzam przed komputerem, niestety ze szkodą dla oczu – często szczypią mnie i pieką, łzawią.

Czy jest na to jakaś rada?

    Doradzam ulepszenie stanowiska pracy. Ekran monitora powinien znajdować się daleko od okna (pozwoli to   uniknąć kontrastów i odbić, które bardzo męczą wzrok), w odległości pół metra od twarzy.

   Po włączeniu komputera należy poczekać 15 minut z rozpoczęciem pracy (wtedy jest najsilniejsze szkodliwe pole elektromagnetyczne). Od kiedy o tym przeczytałam i ja robię taką przerwę. Jak włączam komputer i idę na jakiś czas zająć się czym innym (np. robię kawę, palę papierosa itp.)

   Zaleca się robienie przerw w pracy przy komputerze nie rzadziej niż co dwie godziny oraz częste wietrzenie pomieszczenia, w którym znajdują się komputery.

kwiaty do komputera (1)

Te rośliny warto postawić w pobliżu komputera

   W pomieszczeniu, w którym znajdują się komputery, powinno znajdować się dużo zieleni dla neutralizacji wpływu szkodliwego promieniowania i zapewnienia oczom relaksującego widoku zieleni.

   Proszę robić w ciągu dnia częste przerwy na mruganie, a dodatkowo stosować tzw. sztuczne łzy (bez konserwantów). Warto też regularnie badać wzrok u okulisty.

Jak pomóc zmęczonym oczom?

   „Oczy zmęczone zbyt długim patrzeniem w monitor można odciążyć i odprężyć krótkimi ćwiczeniami, jak np. otwieranie oczu, wodzenie oczami, tzw. miękkie spojrzenie, czyli odwracanie wzroku od ekranu i patrzenie daleko przed siebie. Istnieje również ćwiczenie nazywane jogą oczu.

   Aby wykonać to ćwiczenie oczu usiądź prosto i patrz przed siebie. Poruszaj wyłącznie oczami.

   Popatrz w górę i w dół, w prawo, w lewo oraz na ukos we wszystkich kierunkach. Obracaj oczami w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a potem w drugą stronę. Ćwiczenie wykonaj najpierw z otwartymi, a potem zamkniętymi oczami. Na koniec zakryj oczy dłońmi, by odpoczęły”.

HIHOTEK.gif  ha, ha, ha

Jak poderwać informatyka...

Pytanie na Fanpage’u fanów militariów:
Czy jeśli wyciągnę zawleczkę z granatu, to da się ją włożyć z powrotem? Proszę o szybką odpowiedź.

Gość dzwoni do serwisu komputerowego:
– Dzień dobry. Mam taki problem: mój komputer wolno pracuje i wydobywa się z niego biały dym. Czy to znaczy, że się zepsuł?
– Nie, to znaczy, że wybrali nowego papieża!

Wnuk mówi do dziadka.
– Kiedyś to mieliście źle. Nie było Internetu, komórek, czatu ani Gadu-Gadu…
Jak Ty babcię poznałeś?
– No, jak nie było? Wszystko było – odpowiada dziadek.
– Nie rozumiem – mówi wnuczek.
– No, przecież babcia mieszkała w internacie, jak wracała ze szkoły, to ja stałem na czatach, wychodziłem z babcią na gadu-gadu, a jakby nie komórka, to Ciebie i Twojego ojca nie byłoby na świecie.

 Pomocne źródło:

https://portal.abczdrowie.pl/wplyw-komputera-na-wzrok

Podobne linki:

Rośliny, które wiele potrafią

Autor: JaGa Opublikowano: Styczeń 22nd, 2017

Rośliny, które wiele potrafią

Nie tylko dekorują mieszkanie, umilają życie, mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. O tym każdy wie. Jednak jest wile takich kwiatów doniczkowych, którym zawdzięczamy po prostu zdrowsze i wolne od zanieczyszczeń powietrze. Warto się nimi otaczać, zwłaszcza, gdy grzejemy kaloryferami i w mieszkaniach panuje nieznośnie suche []

Ćwicz zmęczone oczy

Autor: JaGa Opublikowano: Marzec 5th, 2011

Ćwicz zmęczone oczy„Po to mam oczy, by samodzielnie oglądać świat, nie potrzebuję innych” autor: John Steinbeck    Cały dzień siedzisz przed monitorem. Potem, dla relaksu, kilka godzin spędzasz przed telewizorem, czytasz książki i gazety. Nic dziwnego, że oczy w końcu się buntują. Pieką, łzawią, swędzą. Pozwól im odpocząć. Nawilżaj i []

Spojrzyj w oczy swe

Autor: JaGa Opublikowano: Luty 28th, 2011

Spojrzyj w oczy swe

” Ileż to już razy powtarzałem  przecież, że wasz podstawowy błąd polega na tym, iż nie doceniacie znaczenia oczu człowieka. Zrozumcie, że język może ukryć prawdę, ale oczy nigdy ! ”                                                                   autor: Michał []

26 myśli na temat “Oczy a komputer

 1. Witaj JaGuś. No z tego dymu z komputera nieźle się uśmiałam. A swoją drogą wpis super. Mnie często wieczorem pieką oczy. Wiesz ile my blogerki spędzamy czasu przy komputerze i potem są tego skutki. Nie mam ręki do paproci ani do tych pozostałych kwiatków, pozostają mi sztuczne łzy . Mam takie gruboszki, które co roku rozmnażam, może te sobie postawię w pobliżu. Serdecznie pozdrawiam 🙂 dziękuję 🙂

  Polubienie

  1. Witam.
   Dziękuję za pochwałę 🙂
   Oj tak mnie często pieką i szczypią oczy, czasami to wytrzymać nie idzie. Wtedy muszę szybko iśc i umyć moje oczęta i od razu lepiej…
   Do kwiatów to najlepszą rękę ma mój mąż. Czasami kupi w sklepie takiego zdechłego kwiatka i tak koło niego chodzi, że kwiatek zawsze pięknie potem kwitnie. Ja już takiej ręki nie mam.
   Serdeczności.

   Polubienie

 2. Ja się chyba w RUCHU urodziłem. Ale nie w kiosku Ruchu tylko w szpitalu na Woli w Warszawie 🙂
  Pozdrowienia jeszcze miejskie.

  Poruszyłaś temat na czasie i prawie zawsze aktualny bo teraz to nie ma domu czy pracy bez komputera. Właśnie otworzyłem okno na oścież. Za niecałe dwa miesiące będę ba Suwalszczyźnie to używanie komputera bardzo spadnie ale będzie. Dziękuję za praktyczne porady pozdrawiam serdecznie i zapraszam na Suwalszczyznę.

  Polubienie

  1. Vojtku, no już Cię troszku poznałam i wiem, że ne usiedzisz na 4 – literach w miejscu 🙂 Chyba faktycznie, już się taki zrodziłeś 🙂 Dzięki temu, że jesteś wciąż aktualny, to jeszcze wszystko jest z Tobą w porządku. I tak trzymaj! 🙂

   Niestety, czasy się zmieniły – nastała era komputerów i TV. Wyobraź sobie, że moja babcia w wieku 70 lat, nie musiała nosić okularów – widziała dokładnie tak jak i ja w okularach.
   A za zaproszenie – dziękuję.

   Pozdrowionka.

   Polubienie

 3. Wielkie dzięki Mądra Kobieto. Bardzo przydatne dla mnie wiadomości podałaś, właśnie od dłuższego czasu moje oczęta łzawią i pieką. Już się za nie biorę.
  Pozdrawiam

  Polubienie

  1. Azalko jesteś bardzo miła. A ja się bardzo cieszę jeśli mogę Wam napisać jakąś dobrą radę. Nie zapomnij zakupić sobie kropli do oczu.
   Pozdrowionka.

   Polubienie

 4. Dobre rady były mi potrzebne. Właśnie korzystanie z komputera przysparza mi najwięcej problemów. Nie mogę dopasować okularów. O tych 15 minutach nie pomyślałam, a to racja przecież. Pozdrawiam Cię serdecznie.

  Polubienie

  1. Moja pani okulistka od razu za pierwszym razem dopasowała mi okulary do komputera. I teraz bez nich (kiedyś zostawiłam je u mamy), to ani, ani – nic nie wiedzę na komputerze. A o tych 15 minutach warto pamiętać.
   Pozdrowionka.

   Polubienie

 5. Klik dobry:)
  Bardzo cenne rady. Ja bym dodała jeszcze jedną. Jeśli piszę e-maila np. reklamację czy jakieś pismo do urzędu, nad którym trzeba się długo zastanawiać, albo tekst na bloga, który szlifuję wiele godzin a nawet dni, nie robię tego na komputerze, a długopisem na papierze. Potem tylko szybko przepisuję w kilka lub kilkanaście minut.

  Pozdrawiam serdecznie.

  Polubienie

  1. Witaj.
   Ja czasami (zależy co piszę), też najpierw piszę w „brudnopisie” a potem po wielu poprawkach przepisuję na bloga. Zresztą, jak mam zapisane w zeszycie to lepiej widzę błędy jakieś niż pisana treść na komputerze.
   Pozdrowionka.

   Polubienie

 6. Bardzo potrzebne informacje. Wprawdzie nie jestem „przywiązana” do komputera, dzielę to na rano, w południe i wieczorem, ale w końcu uzbiera się 2-3 godziny. Gdy trochę dłużej posiedzę, pieką i łzawią mi oczy. Dowcipy świetne, zwłaszcza ten ostatni 🙂 Pozdrawiam serdecznie, Marylko 🙂

  Polubienie

  1. Wiem, że wiele ludzi spędzających czas sporo czasu przed komputerem, ma ten problem z oczami. Dlatego pomyślałam, że dobrze będzie o tym napisać.
   Pozdrowionka.

   Polubienie

 7. Nie należę do osób grzecznie podporządkowujących się zaleceniom, więc oczy pieką mnie i łzawią. No, cóż trzeba będzie zastosować mądre rady Jagi…..dzięki.

  Polubienie

 8. To prawda, że w pewnym wieku oczy odmawiają nam posłuszeństwa. Mnie też odmówiły, dlatego od kilku lat chodzę nie tylko do okulistki, ale też do przychodni siatkówki oka, gdzie mam dokładnie przebadane. Właśnie 26 stycznia idę na godz. 11 na takie badanie.
  O tym ćwiczeniu oczu już kiedyś czytałam i je często stosowałam. Jedynie nie wiedziałam, że po włączeniu komputera trzeba 15 minut odczekać. Teraz będę tak robić.
  Gorąco pozdrawiam.

  Polubienie

  1. Z wiekiem nasze oczy są coraz słabsze, niestety. Ja co roku chodzę do okulisty na kontrole. Tak się składa, że u mnie do okulisty jest duża kolejka i trzeba czekać około roku na rejestrację. Także jak pójdę z wizytą do okulisty, to od razu rejestruję się na następną wizytę. Ja teraz bez okularów, to bym nic nie przeczytała. Zresztą ja od młodych lat miałam problem z oczami. O takim i innych ćwiczeniach dla oczu to już kiedyś też pisałam. Ale o tym, że komputer trzeba wcześniej włączyć zanim się do niego zasiądzie i jakie kwiatki są najlepsze w pomieszczeniach gdzie komputer stoi, to nie wiedziałam.

   Pozdrowionka.

   Polubienie

   1. Wyobraź sobie, droga JaGuś, że wczoraj czekałam trzy godziny w tej przychodni, bo lekarka, która tam zawsze przyjmowała, była chora, a lekarz, który miał ją zastąpić, był na oddziale. Zgromadził się tłum ludzi, lekarz przyszedł po godzinie 13 i zaczął przyjmować, byłam czwarta w kolejności i już po godz. 13,30 mogłam wrócić do domu. Usłyszałam, że wzrok mi się nie pogorszył od czasu poprzedniej wizyty.
    Do mojej okulistki idę 6 marca. Nie mam problemu z rejestracją do niej, bo u nas tak jest ze specjalistami, że tylko pierwszy raz trzeba czekać pół roku, a potem już wtedy, gdy datę wyznaczy lekarz.
    Wiesz, że dziś odczekałam po włączeniu komputera tylko około 10 minut, bo akurat musiałam wydać dyspozycje mężowi, co ma kupić. O tych piętnastu minutach zapomniałam. Gapa ze mnie.
    Kiedyś miałam minusy, potem widziałam dobrze bez okularów i wreszcie mam plusy. Do chodzenia nie potrzebuję okularów, bo widzę dobrze, do czytania książek czy gazet mam jedne, do oglądania telewizji inne, a do obsługi komputera jeszcze inne. Zawsze przede mną leżą trzy pary różnych okularów z różnymi kolorami oprawek.
    Serdeczności.

    Polubienie

    1. Jak ja nie cierpię czekać na kogoś albo na coś, ale czasami też muszę! Akurat ja muszę czekać około roku od wizyty do wizyty. Teraz mam wizytę na czerwiec, dopiero. Aniu, dobre i 10 minut, to trzeba się przyzwyczaić, musi wejść to nam w nawyk. Mi już chyba weszło, bo za każdym razem gdy włączę komputer to wychodzę gdzieś tam i wracam po około 15 minutach.
     Ja przez cały czas mam plusy, a mąż minusy także nie mogę zakładać jego okularów jakby co. Ja mam jedne do chodzenia (chociaż też mało ich używam, chyba, że do oglądania TV), jedne specjalnie do komputera (już TV nie mogę w nich oglądać), bo mam zamazany obraz. Te co mam do komputera to i mogę w nich czytać. Miałam też kiedyś jeszcze jakąś jedną parę, ale wystarczą mi te dwie pary.
     Teraz ostatnio byłam u okulisty i wypisała mi nowe do komputera, bo tamte co wcześniej miałam były całe połamane i zniszczone, w ogóle nie nadawały się do niczego.

     Całuski.

     Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s