Fasolka szparagowa z płatkami migdałowymi

Fasolka szparagowa pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej, ludzkości znana już była 7000 lat temu. Udomowili ją już Indianie, później rozprzestrzeniła się w Azji i Afryce a dziś jest nieodłącznym elementem wielu kuchni świata.

Najczęściej jadana jest żółta albo zielona. 

Fasolka szparagowa, szczególnie jej zielona odmiana, stanowi cenny składnik w diecie osób ze skłonnościami do niedokrwistości. Zawiera bowiem cenny kwas foliowy, witaminę B6, a także żelazo.

Nigdy nie jadamy fasolki szparagowej w surowej postaci, bo jest trująca. Ból brzucha, wymioty i inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego wywołuje związek o nazwie toksalbumina, który zostaje unieszkodliwiony w wyniku obróbki termicznej. 

Najczęściej podajemy ją w duecie z bułką tartą. Można ją również podać z kiełbasą, z pomidorami lub z ryżem. Bardzo dobrze smakuje z jajkiem np. sadzonym, albo z kurczakiem, albo z patelni na azjatycką nutę.

  I właśnie dzisiaj chcę napisać, jak zrobić fasolkę szparagową z migdałami. Odstawiamy na ten czas bułkę tartą do kąta, a zamiast niej dodajemy podprażone migdały.

Połączenie płatków migdałowych z fasolką szparagową daje niesamowity efekt. Wspaniale smakuje.

fasolka szparag. z migdałami

Składniki:

  • 60 dag fasolki szparagowej w dowolnych kolorach
  • 5-10 dag płatków
  • migdałowych
  • masło ( niedużo)

Przygotowanie:

1. Gotujemy przebraną i umytą fasolkę w osolonej i osłodzonej wodzie. Odlewamy. Na rozgrzanej, suchej patelni prażymy rozdrobnione płatki migdałowe, trzeba je mieszać tak, by przyrumieniły się z każdej strony. Do zrumienionych płatków migdałowych dodajemy masło i jeszcze chwilkę smażymy.

2. Fasolkę szparagową wykładamy do salaterki i polewamy prażonymi migdałami z masełkiem.

3. Zawsze najpierw musimy uprażyć płatki na suchej patelni a dopiero potem dodać masło. Gdybyśmy dali odwrotnie, płatki by nam się nie przyrumieniły, a masło poddane zbyt dużej obrócę termicznej, mogłoby nam się przypalić.

I drugi sposób na fasolkę szparagową z migdałami

Składniki:

  • 30 dag żółtej fasolki szparagowej
  • 30 dag zielonej fasolki szparagowej
  • 5-10 dag płatków migdałowych
  • 2 pomidory
  • łyżka soku z cytryny
  • 2 łyżki oleju
  • sól, pieprz

Przygotowanie:

1. Usuwamy końce fasolki a potem dokładnie ją myjemy, wkładamy do garnka, zalewamy wodą dodajemy sól i troszku cukru (dla smaku). Gotujemy od chwili zagotowania 15-20 minut, zależy jak młoda jest fasolka, zresztą po tym czasie zawsze ją próbuję czy jest już dobra.

2. Moja jest zawsze chrupiąca, bo taką lubię. Odcedzić i zahartować. Polewam ją na durszlaku zimną wodą, dlaczego? Dlatego, że dalej już się nie blanszuje (czyli nie zmięknie) i zachowa ładny kolor.

3. Płatki migdałowe zrumienić na patelni bez tłuszczu. Pomidory umyć, osuszyć, przekroić, wyciąć trzpienie, miąższ pokroić w kostkę.

4. Olej wymieszać z sokiem cytrynowym, przyprawić solą i pieprzem. Pomidory, płatki migdałowe i fasolkę szparagową wyłożyć do salaterki, polać sokiem, wymieszać.

Zobaczcie jeszcze jak robię fasolkę szparagową z bułką tartą

Fasolka szparagowa, smaczne i zdrowe strączki

Autor: JaGa Opublikowano: Sierpień 20th, 2017

Fasolka szparagowa, smaczne i zdrowe strączki

Fasolka szparagowa to moje ulubione warzywo i zanim podam kilka przepisów na jej urządzenie, trzeba nam wiedzieć o niej nieco więcej. Fasolka jest letnim warzywem. Mrożoną i w puszkach można jadać przez okrągły rok, ale tylko świeża jest chrupka i delikatna.    Należy do roślin strączkowatych i tak jak wszystkie warzywa []

29 myśli na temat “Fasolka szparagowa z płatkami migdałowymi

  1. Jak zawsze najprostsze jest najlepsze! Pomysł z płatkami wypróbuję natychmiast! I ten drugi przepis z pomidorkami (u mnie koktailowymi -tak myslę, krojonymi na pół). Z góry dziękuję!

    Polubienie

  2. Witaj!
    Fasolkę uwielbiam, podprażone migdały dodaję do sałatek.
    Koniecznie muszę spróbować w/g Twojego przepisu:)
    Smacznie pozdrawiam:)

    Polubienie

  3. Wydaje mi się, że oba przepisy warte są wypróbowania.
    Wprawdzie na działce zostało nam już niedużo fasolki, ale kupię w zaufanym sklepie.
    Ciekawa jestem, jakby smakowała z podprażonym sezamem.
    Gorąco pozdrawiam.

    Polubienie

    1. Aniu zawsze można spróbować i pokosztować. U mnie też na ogródku dzisiaj zbiorę ostatnią fasolkę i też zacznę ją kupować. Tylko ja nie mam zaufanego sklepu i tu jest kłopot, bo nie-zawsze mi ta sklepowa smakuje. A z podprażonym sezamem na pewno będzie równie dobra.

      Serdeczności.

      Polubienie

      1. Niestety, już kupujemy fasolkę, dobrze, że nie jest droga, bo tylko 7,50 zł.
        Ostatnio syn kupił mi w pewnej hurtowni kilogram pestek dyni styryjskiej, bezłupinkowej i zastanawiam się, czy można też jej użyć do fasolki, oczywiście po podprażeniu.
        Poza tym kupił mi 1kg daktyli, 1 kg bardzo taniej soli himalajskiej (w markecie za 40dag płacę więcej niż w tej hurtowni za kilogram) i 1kg śliwek suszonych. Śliwki chyba wykorzystam do bigosu i do sosów.
        Buziaczki.

        Polubienie

        1. Aniu u mnie też się fasolka szparagowa skończyła na ogrodzie i też ją kupujemy.
          Myślę, że możesz użyć tych pestek do fasolki. Możesz spróbować. Nigdy jeszcze nie jadłam takich pestek i nie wiem jakie one są w smaku. No to świrnie Cię syn zaopatrzył w te produkty, chwała mu za to.
          Serdeczności.

          Polubienie

    1. Aniu są różne smaki i każdy ich szuka – może ten, a może tamten… 🙂 No i dobrze, bo byłoby nudno na naszych stołach!
      Serdeczności.

      Polubienie

Dodaj komentarz