Rabarbar nie tylko na kompot

Kojarzy się nam ze smakiem pysznego ciasta lub letniego kompotu. Ale jest nie tylko orzeźwiającym przysmakiem. Pomaga pozbyć się toksyn z organizmu, poprawia apetyt ma też działanie przeciwnowotworowe.

Przywędrował do Europy z Azji Środkowej za sprawą Marco Polo Jest bardzo popularny w Wielkiej Brytanii. U nas nie cieszy się zbyt wielkim uznaniem, a szkoda, bo ma bardzo wiele zastosowań.

rabarbar.ro.nie.1

Pomaga schudnąć

  Rabarbar, czyli rzewień zwyczajny, jest niskokaloryczny – 100 g ma zaledwie 13 kcal. Zawiera sporo witamin z grupy B, które przyspieszają metabolizm oraz witaminę C wspomagającą spalanie tłuszczu. Ma też dużo błonnika, który daje uczucie sytości na dłużej, może być świetną przekąską dla dbających o linię. Zawarte w rabarbarze kwasy – jabłkowy i cytrynowy – wspomagają oczyszczanie organizmu.

   Podobnie działa błonnik, który niczym miotełka wymiata z przewodu pokarmowego toksyny. Z kolei potas ułatwia usuwanie nadmiaru płynów, zapobiegając obrzękom ciała, a przy okazji reguluje ciśnienie krwi.

   Koktajl na smukłą linię. Zmiksuj 2 obrane łodygi rabarbaru. Dodaj szklankę soku jabłkowego (lub niegazowanej wody), sok z ćwiartki cytryny i 2 łyżeczki miodu. Napój pij co 3 dni)

Działa jak lekarstwo

   Wspomaga walkę z nowotworem. Naukowcy odkryli, że ma w swoim składzie rapontygeminę (polifenol), która działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie oraz może hamować rozwój komórek nowotworowych. Co ciekawe, wysoka temperatura uaktywnia zdrowotne działanie tej substancji. Dlatego efekt terapeutyczny może mieć jedzenie rabarbaru pieczonego przez około 20 minut.

Kulinarny rarytas

   Rabarbar ma również kwas szczawiowy, który utrudnia przyswajanie wapnia, żelaza i cynku. Dlatego powinni z niego zrezygnować chorujący na nerki, dnę moczową i RZS, nie powinny go jeść kobiety w ciąży Wzbogacając menu w rabarbar, warto jeść więcej nabiału. Z rabarbaru można zrobić nadzienie do pierogów, sos do mięs i serów, mus do lodów czy sorbetów.

   Najlepszy jest z kruszonką. Podczas zapiekania, z rabarbaru wypływa dużo soku. Kruszonka powstrzyma nadmiar płynów.

   Doskonale komponuje się z goździkami, cynamonem lub imbirem, miodem oraz z truskawkami i cytrusami.

Jak go kupować

  • Najsmaczniejsze są młode, jędrne łodyżki, zbierane do końca czerwca. Potem łodyżki stają się twarde, gorzkie i niesmaczne.
  • Wybarwienie łodygi określa smak warzywa. Pamiętaj, im rabarbar bardziej czerwony, tym słodszy!
  • Zawinięte  w papier można przechowywać w lodówce kilka dni.
  • Rabarbar nadaje się też do mrożenia. Pokrojony na kawałki wkładamy do pudełka i przesypujemy cukrem. Możemy go też zblanszować i zamrozić Wytrzyma kilka miesięcy.

Bardzo dobre z rabarbarem jest to ciasto, które podałam poniżej

Superowe ciasto drożdżowe

Autor: JaGa Opublikowano: Maj 13th, 2009

Superowe ciasto  drożdżowe

Otrzymałam od sąsiadki świetny przepis na ciasto drożdżowe, które każdemu, ale to każdemu nawet tym, którym się nie udawało – musi wyjść!        Mnie też  nie chciało się wierzyć, że robione w tak prosty sposób ciasto drożdżowe, może wyjść pulchne i wyrosłe. Aż się odważyłam i zrobiłam – []

Polecam jeszcze:

Racuszki serowe z rabarbarem i jabłkami

Autor: JaGa Opublikowano: Maj 16th, 2015

Racuszki serowe z rabarbarem i jabłkamiRabarbar jak wiemy, nie tylko gasi pragnienie, orzeźwia, ale w ciągu lata z powodzeniem możemy zastąpić nim, o wiele droższe owoce. I tak np. możemy zrobić z jego udziałem, smaczne placuszki serowe. PLACUSZKI SEROWE Z RABARBAREM I JABŁKAMI Składniki: … 1/2 opakowania cukru waniliowego, 100 g cukru, 500 g rabarbaru, 250 g []

Wątróbka w sosie rabarbarowym

Autor: JaGa Opublikowano: Maj 13th, 2011

Wątróbka w sosie rabarbarowym

Wiadomą rzeczą jest, iż wątróbka najlepiej smakuje, gdy na talerzu z owocem „zaprzyjaźni” się. Chociaż rzewień, jak ładnie rabarbar nazywa się, tak dokładnie to owocem ci on nie jest, lecz do grona warzyw zalicza się. I nie tylko z rabarbaru możemy robić lubiane kompoty, ale także połączyć z wątróbką go … Pamiętajcie []

Rabarbar – jak go jeść?

Autor: JaGa Opublikowano: Lipiec 1st, 2009

Rabarbar – jak go jeść?

Ostrożnie z rzewieniem ! Która nazwa jest ładniejsza, rabarbar czy rzewień ?    Ja głosuję za rzewieniem, tym bardziej, że to stara polska nazwa. Jest właściwie jedyny dostępny, świeży „owoc”, jakim wczesną wiosną rozporządzamy, a potem do zimy jest to „owoc” najtańszy. Rzewień ma wiele zalet…    Jako napój []

Krem budyniowy

Autor: JaGa Opublikowano: Maj 27th, 2009

Krem budyniowy

Krem budyniowy z rabarbarem Składniki: … około 500 g rabarbaru, jajko, 160 g cukru, 2 szklanki mleka, 100 g owoców (dowolnych), opakowanie budyniu waniliowego, trochę likieru pomarańczowego (niekoniecznie),  1/2 szklanki śmietany, łyżeczka posiekanych pistacji. Przygotowanie: 1.  Rabarbar pokroić na kawałki długości 3 cm. []

26 myśli w temacie “Rabarbar nie tylko na kompot

  1. Ja gotuję z rabarbaru kompot, odcedzam na durszlaku i tą pulpę rabarbarową z dodatkiem cukru krótko przesmażam. Jest z tego przepyszna konfitura w zielonym kolorze! A więc wykorzystany podwójnie_polecam !!!

    Polubienie

  2. Ojejku! dziękuję za ten rabarbar! Mam w ogrodzie. Ostatnio robiłam polędwiczki z rabarbarem, ale koktajle do głowy mi nawet nie przyszły! Jeszcze raz serdeczne dzieki!

    Polubienie

  3. Przepis wzięłam na drożdżowe z rabarbarem.Zobaczymy, czy uda mi się. Spróbuję też placuszków. Ja kompot rabarbarowo – truskawkowy lubię, moi domownicy nie przyzwyczaili się i twierdzą, że kwaśny.
    Pozdrawiam serdecznie.

    Polubienie

    1. Ultro, wiem, że to ciasto drożdżowe każdemu powinno się udać, a placuszki powinny smakować. A taki kompocik rabarbarowo-truskawkowy musi być pyszny ale o smakach się nie dyskutuje 🙂
      Pozdrawiam serdecznie/

      Polubienie

Dodaj komentarz