Cukinia mięsem nadziana

 

 https://i0.wp.com/gfx.dlastudenta.pl/photos/dlastudentki/kulinaria/glowne/cukinia.jpg  Cukinia jest dobra niemalże do wszystkiego. Możemy ją zrobić w słojach, używając zalewy takiej jak na korniszony Korniszony Korniszony. Świetnie smakuje zrobione z nią leczo Leczo z cukinią a jeśli pikantniej ją przyprawami potraktujemy, to i okaże się, że wcale nie jest ona taka mdła.

cukinia faszer._2

CUKINIA FASZEROWANA

Składniki:

 2 cukinie (młode) ok. 30 dag mielonego mięsa 1 duża cebula  2-3 ząbki czosnku  natka pietruszki i koperku  2 duże, mięsiste pomidory ser żółty (u mnie gouda)  ok. 20 dag pieczarek  pieprz, sól, czerwona słodka papryka w proszku (może być ostra), oregano, tymianek, majeranek  olej do smażenia.

Przygotowanie:

1.  Cukinie umyć, osuszyć, przekroić wzdłuż na pół, odciąć końcówki, wydrążyć miąższ (nie wyrzucać), aby powstały takie łódeczki. Środki łódeczek dobrze posolić i niech tak sobie poleżą, aż wytworzy się w nich sok, który potem wylewamy a podczas pieczenia cukinii nie będzie ona nam się tak „pocić” i będzie miała lepszy smak.

2.  Cebulę i czosnek obrać, posiekać, wrzucić na patelnię z odrobiną oleju, chwilę podsmażyć, dodać umyte pokrojone pieczarki. Wszystko razem smażyć kilka minut. Przełożyć do innego naczynia.

3.  Na tę samą patelnię (po pieczarkach) wrzucić mielone mięso, sparzone i obrane ze skórki, pokrojone w kostkę pomidory, oraz wydrążony wcześniej miąższ z cukinii. Wszystko to razem dusimy, dopóty – dopóki powstały płyn nam nie wyparuje (poddajemy tzw. redukcji).

4. Pod koniec smażenia (10-15 min) dodajemy pozostałe składniki, czyli: farsz pieczarkowy, natkę pietruszki i koperku, pieprz (sporo), sól i pozostałe przyprawy. Wszystko razem dokładnie mieszamy i jeszcze 5 minut podsmażamy na wolnym ogniu.

5.  Gotowe łódeczki z cukinii nadziewamy farszem, kładziemy na blachę wysmarowaną odrobiną oleju i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 st. Wierzch posypujemy startym żółtym serem, który możemy posypać mieloną czerwoną papryką. Zapiekamy około 15-20 minut, aż ser się roztopi.

Podajemy na gorąco posypane natką pietruszki.

20 myśli na temat “Cukinia mięsem nadziana

    1. Co prawda, to ja na swoim ogródku cukinii nie mam (za mało miejsca), ale wiem, że nieźle w tym roku obrodziła, bo koleżanka się nią ze mną raczy. U niej też pięknie obrodziła tego roku.
      Cieplutko pozdrawiam.

      Polubienie

  1. Z przepisu skorzystam, dziękuję 🙂
    Ja cukinię dodaje do fileta drobiowego i pora i robię risotto, bardzo dobre. Lubię też taką młodą cukinię w plastrach natartych Vegetą usmażyć na oliwie i zajadać. Szybko i smacznie. Imieninowym gościom do kolacji przy mięsku położyłam właśnie w takiej postaci cukinię i fasolkę szparagową z bułką tartą jako dodatki. Zniknęły z talerzy w pierwszej kolejności.
    Pozdrawiam Marylko 🙂

    Polubienie

    1. Aniu wiem, że nie przepadasz a cukinią, bo jest dla Ciebie „mdła”. No nie wiem ale ja ją jadłam i wcale, ale to wcale dla mnie nie była mdła.
      Pozdrawiam serdecznie.

      Polubienie

      1. JaGuś, od dłuższego czasu przyrządzam dania bardzo pikantne, więc na pewno cukinię bym zrobiła na ostro. W jednym z marketów kupuję w niewielkiej buteleczce sos chilli z ananasem i nawet dodaję go do mizerii zamiast śmietany czy jogurtu.
        Ilekroć w sklepie widzę jakąś nową przyprawę, mam ochotę ją kupić i wypróbować. Nie wiem, jak kiedyś mogłam jeść mdłe potrawy. Ostatnio mąż z ledwością zjadł bardzo pikantny bigos, bo z rozmachem nasypałam do niego pieprzu cayenne. Na szczęście, na drugi dzień był łagodniejszy.
        Buziaczki.

        Polubienie

Dodaj komentarz